Brexit coraz bliżej

Brexit coraz bliżej

W czerwcu 2016 roku, w wyniku przeprowadzonego referendum, większość Brytyjczyków opowiedziało się za opuszczeniem Unii Europejskiej. 29 marca 2017 roku brytyjski rząd powiadomił Radę Europejską o zamiarze wystąpienia ze Wspólnoty. Tego samego dnia rozpoczęła się procedura wyjścia Wielkiej Brytanii z Unii Europejskiej. Na mocy unijnego prawodawstwa negocjacje w sprawie Brexitu mogą potrwać nie więcej niż dwa lata, a to znaczy, że Wielka Brytania powinna opuścić UE 29 marca 2019 roku o godzinie 23:00 czasu brytyjskiego.

Ministerstwo Przedsiębiorczości i Technologii opublikowało broszurę pt.: “Brexit – co powinien wiedzieć przedsiębiorca?”, która ma pomóc w przygotowaniach i pokazać możliwy wpływ brexitu na polski biznes. Przedstawione w niej zostały dwa scenariusze:

  • „uporządkowany  brexit”, który gwarantuje stabilność dotychczasowych relacji gospodarczych poprzez zachowanie okresu przejściowego we wzajemnej wymianie handlowej;
  • „twardy brexit”, który oznacza, że z chwilą wyjścia Wielkiej Brytanii z Unii Europejskiej stanie się ona z dnia na dzień „państwem trzecim” wraz ze wszystkimi tego konsekwencjami dla relacji handlowych (konieczność uzyskania szeregu pozwoleń, cła i kontrole graniczne).

Każdy z tych wariantów oznacza dużą zmianę dla polskich przedsiębiorców. Skutki brexitu wpłyną na przedsiębiorców, eksportujących i importujących towary i usługi z jednolitego rynku.

MPiT zachęca do zadawania pytań dotyczących wpływu brexitu na prowadzoną działalność gospodarczą. Uruchomione zostały skrzynki mailowe: brexit_negocjacje@msz.gov.pl oraz brexit@mpit.gov.pl, na które można przesyłać swoje pytania związane z brexitem.