Dzień Przedsiębiorcy – Msza Święta na Jasnej Górze

Dzień Przedsiębiorcy – Msza Święta na Jasnej Górze

21 czerwca br. po raz piąty obchodziliśmy w Polsce Dzień Przedsiębiorcy. Z tej okazji na Jasnej Górze została odprawiona Msza Święta w intencji środowisk gospodarczych oraz przedsiębiorców. Polskie Towarzystwo Gospodarcze reprezentował wiceprezes Marek Romanowski.

Nabożeństwo rozpoczęło się o godz. 11.00 w Kaplicy Matki Bożej, któremu przewodniczył bp Antoni Dydycz, biskup senior diec. drohiczyńskiej w zastępstwie abpa Wiktora Skworca, metropolity katowickiego, który z powodu kwarantanny w Kurii Archidiecezji Katowickiej, nie mógł przyjechać na pielgrzymkę. Metropolita katowicki modlił się o Dary Ducha Świętego dla przedsiębiorców, „aby roztropnie korzystając z programów pomocowych państwa, w imię społecznej solidarności zachowywali miejsca pracy”.

Po uroczystości wicepremier Jadwiga Emilewicz złożyła wszystkim polskim przedsiębiorcom życzenia. Pani Wicepremier podkreśliła, jak ważny jest wkład polskich przedsiębiorców i ich firm w budowaniu dobrobytu Polaków.

W drugiej części spotkania miało miejsce XV Posiedzenie Rady Przedsiębiorców nt. zmian w systemie gospodarczym po pandemii koronawirusa. Wiceprezes PTG bardzo dobrze ocenia wystąpienie Rzecznika MŚP Adama Abramowicza, który mówił o tym, jak ułatwić powrót gospodarki do normalności. W swoim przemówieniu Rzecznik poruszył m.in. kwestię reformy ZUS, płacy minimalnej, odpowiedzialności dyscyplinarnej i majątkowej urzędników.

Dzień Przedsiębiorcy został ustanowiony przez Sejm Rzeczypospolitej Polskiej uchwałą z dnia 9 czerwca 2016 r. Głosi ona, że „Uznając znaczenie działalności przedsiębiorców na rzecz rozwoju gospodarczego i społecznego kraju, Sejm Rzeczypospolitej Polskiej ustanawia dzień 21 czerwca Dniem Przedsiębiorcy. Dzień ten przyczyni się do wzmacniania świadomości i wiedzy społeczeństwa o procesach gospodarczych oraz o przedsiębiorczości.”. Pomysłodawcą wprowadzenia tego święta był Józef Bereżewski z Krajowej Izby Gospodarczej, a promotorem uchwały w Sejmie był m.in. Adam Abramowicz.