Dnia 6 marca w hotelu Novotel Kraków Centrum odbyła się konferencja z cyklu „Polscy przedsiębiorcy mówią o…”, podczas której spotkali się przedsiębiorcy, eksperci gospodarczy oraz przedstawiciele administracji publicznej. Organizatorem konferencji było Polskie Towarzystwo Gospodarcze.
Uczestnicy spotkania rozmawiali o tym, gdzie znaleźć kapitał na prowadzenie i rozwój własnych firm, o największych wyzwaniach związanych z budową polskiej dyplomacji gospodarczej oraz o innowacyjności w tworzeniu produktów i nowych usług. Zastanawiali się wspólnie, co przyniesie JPK, STIR i split payment. Mieli okazję posłuchać również o planach Ministerstwa Finansów na 2018 rok, ponieważ jednym z prelegentów był Minister Paweł Gruza.
Organizatorzy przygotowali tę konferencję, aby przedsiębiorcy mogli porozmawiać z przedstawicielami instytucji wspierających biznes w Polsce i za granicą, m.in. z Agencji Rozwoju Przemysłu, Polskiej Agencji Inwestycji i Handlu, Polskiego Funduszu Rozwoju oraz PKO Banku Polskiego.
Wśród prelegentów byli: Paweł Gruza – Wiceminister Finansów, Tomasz Janik – Prezes Polskiego Towarzystwa Gospodarczego, Wiceprezes Decco S.A., Sławomir Łuczak – SK&S Legal Sołtysińki, Kawecki, Szlęzak, Aleksander Mokrzycki – Członek Zarządu PFR Ventures, Marcin Buliński – Pełnomocnik Zarządu ds. Strategii w PAIH, Łukasz Hołubowski – Prezes Zarządu KGHM ZANAM, Paweł Poleński – Prezes Zarządu Space Digital, Aneta Falecka – Dyrektor Biura Usług Finansowych ARP, Agnieszka Wardak – Dyrektor Centrum Bankowości Przedsiębiorstw PKO BP oraz Jacek Jawor – Prezes Zarządu Lasertec Sp. z o.o.
Nasze zainteresowania coraz bardziej przenoszą się z tradycyjnego uszczelniania systemu na ułatwienia. Będziemy uwzględniać te obszary, które przedsiębiorcy zgłaszają nam podczas wspólnych dyskusji. – mówi WiceMinister Finansów Paweł Gruza. Jak będziemy prezentować nowe rozwiązania, bardzo proszę, aby przedsiębiorcy razem z ekspertami zaangażowali się w praktyczną ocenę tych rozwiązań. Jeżeli dostajemy wartościową krytykę na wczesnym etapie, to korzystamy z tego przy wprowadzaniu zmian.
System finansowy nie nadąża za rozwojem MŚP, ponieważ tak dynamicznie się rozwijają. Przez rok starałem się o dofinansowanie i jest to skomplikowane. Uzyskaliśmy pożyczkę obrotową Agencji Rozwoju Przemysłu. Przedsiębiorcy mają fantastyczne pomysły, ale też mogą się mylić. Wraz z ARP przeszliśmy drogę, gdzie uzyskaliśmy wsparcie. Nie jest to łatwy system, ale wygrywają wytrwali. – komentuje sytuację polskich firm Jacek Jawor, Prezes Zarządu Lasertec Sp. z o.o. Jest duże zainteresowanie podmiotów finansowych zagranicznych, ponieważ widzą potencjalny zysk w naszych firmach. Mam nadzieję, że wkrótce w Polsce będzie to funkcjonować tak, że będą to przejmować instytucje krajowe.
Mówi się o wojnie polsko-polskiej na rynkach zagranicznych. Nie wykorzystujemy w pełni skali polskich firm, ich potencjału. Zamiast wykorzystać ten efekt skali, firmy konkurują między sobą. Poprzez edukację i pracę udaje się jednak uzyskać kooperację, by siła polskich firm przebijała się. – mówi Łukasz Hołubowski, Prezes Zarządu KGHM ZANAM.
Polskie Towarzystwo Gospodarcze (PTG) jest stowarzyszeniem polskich przedsiębiorców ukierunkowanym na uwolnienie potencjału biznesowego oraz patriotyzmu gospodarczego. Promuje budowanie wspólnoty i odpowiedzialny biznes oparty o wartości. Celem PTG są mądre inwestycje w przyszłość przedsiębiorstw i kraju. Stowarzyszenie działa od 2016 roku.
Spotkanie w Krakowie to jedna z cyklu konferencji „Polscy przedsiębiorcy mówią o…”. Organizatorzy zgromadzili ponad 250 gości: właścicieli firm, przedstawicieli administracji publicznej i ekspertów. Na spotkaniach omawia się tematy ważne dla przedsiębiorców. Dyskusje dotyczyły zmian prawnych, administracyjnych i finansowych jakie czekają firmy w najbliższym czasie.
- Podczas konferencji poszukuje się kluczowych narzędzi i wsparcia dla szybszego rozwoju biznesu.
- Uczestnicy wymieniają się doświadczeniem i dobrymi praktykami, które pomogą we wzroście przedsiębiorstw i otoczenia rynkowego.
- Celem spotkań jest dynamizowanie rozwoju polskiej gospodarki, czerpiąc wzorce z najlepszych rozwiązań, krajowych i globalnych.
- To również okazja do networkingu i rozmów wśród wielu branż – sektora IT, automovie, spożywczego, produkcji przemysłowej, usług finansowych, gospodarki odpadami, start-upów.
Partner Główny konferencji: PKO Bank Polski
Partner konferencji: Agencja Rozwoju Przemysłu S.A.