Gospodarcza niepodległość – wywiad prezesa PTG w tygodniku “Do Rzeczy”

Gospodarcza niepodległość – wywiad prezesa PTG w tygodniku “Do Rzeczy”

Biurokracja w naszym kraju ciągle przyrasta, a fiskus nadal nie jest przyjazny wobec firm – tak warunki do prowadzenia działalności gospodarczej w Polsce ocenia prezes Polskiego Towarzystwa Gospodarczego Tomasz Janik w wywiadzie dla tygodnika “Do Rzeczy”. 

Na łamach najnowszego “Do Rzeczy” (nr 11/2020) ukazała się rozmowa Jacka Krzemińskiego z Tomaszem Janikiem, prezesem firmy Decco SA oraz prezesem PTG. Dotyczy ona sposobu prowadzenia podmiotowej polityki gospodarczej, która powinna być ukierunkowana na prawdziwe preferencje i potrzeby przedsiębiorców, a co za tym idzie, przynosić oczekiwane efekty. Tomasz Janik powołuje się się na raport PTG, z którego wynika, że tylko 20 proc. polskich przepisów jest implementacją przepisów unijnych, zatem w jego opinii Polska ma duży obszar do kreowania podmiotowej polityki gospodarczej, a jest nim niemal cała polityka podatkowa.

Musimy postawić sobie pytanie: czy rzeczywiście naszym celem jest rozwój polskiego żywiołu gospodarczego?

Jacek Krzemiński, za raportem PTG, porusza problem nierówności w traktowaniu polskich i zachodnioeuropejskich firm przez organy unijne i pyta prezesa PTG o to, co możemy zrobić w takiej sytuacji. – To, co powinniśmy w Polsce robić, to zdecydowanie poprawiać warunki prowadzenia działalności gospodarczej. Na to mamy wpływ – czytamy w wywiadzie (s. 85).

W dalszej części rozmowy Tomasz Janik opowiada o trudnych warunkach prowadzenia biznesu w Polsce oraz o tym, jakie są obecnie największe bariery w rozwoju polskich firm. Charakteryzuje bariery instytucjonalne i pozainstytucjonalne, w tym bardzo silną konkurencję na rynku.

Całość wywiadu dostępna jest w 11/2020 wydaniu tygodnika “Do Rzeczy“.

Zachęcamy do lektury!