Kapitał ma narodowość – dyskusja o konsolidacji sektora finansowego

Pierwszego dnia Kongresu590 Pan Andrzej Kensbok Członek Rady Nadzorczej PTG i założyciel sklepu Chleb z Masłem wystąpił w panelu Kapitał ma narodowość – dyskusja o konsolidacji sektora finansowego. W panelu tym wzięli również udział: Prof. Zbigniew Krysiak, ekspert ekonomiczny Narodowej Rady Rozwoju, Pan Waldemar Kozioł, pracownik naukowo – dydaktyczny Wydziału Zarządzania Uniwersytetu Warszawskiego, Pan Tomasz Sokołowski, członek Okręgowe Izby Radców Prawnych oraz Pan Stanisław Koczot, z-ca red. nacz. Gazeta Bankowa.

Punktem wyjścia w dyskusji była zasada przypomniana przez prof. Zbigniewa Krysiaka, mówiąca o tym, że banki jeśli nie pełnią roli służebnej wobec wzrostu gospodarczego, zaczynają pełnić rolę destrukcyjną.

Pan Andrzej Kensbok, występujący jako reprezentant przedsiębiorców, zwrócił uwagę na fakt, iż nie ma w Polsce banków dostosowanych do struktury naszej gospodarki. „Są banki giganty, do których małe
i średnie przedsiębiorstwa boją się iść, a jeśli pójdą to procedury są dla nich bardzo skomplikowane”. Banki spółdzielcze nie mają zasięgu, aby obsłużyć cały sektor MŚP.

Zastanawiano się nad różnymi źródłami kapitałów banków, w tym takimi, które nie pochodzą z sektora finansowego. Jedną z propozycji do rozważenia były firmy technologiczne, które jednocześnie mogłyby zajmować się obsługą IT danego banku, co stanowi dużą część kosztów.

Często powtarzaną kwestią było pojęcie większego udomowienia banków, czyli przeniesienia centrów decyzyjnych do Polski i przybliżenia zasad działania banków do oczekiwań klientów, a w szczególności kredytobiorców.

Panel był początkiem ważnej dyskusji, do której z pewnością należy powrócić i poświęcić jej więcej czasu.