Czym jest Lean Management?
Lean Management jest to szczupłe myślenie na temat przedsiębiorstwa innymi słowy tzw. „podejście zdrowo-rozsądkowe”, które ma na celu usprawnienie wykonywanych w firmie procesów poprzez eliminację wszelkiego rodzaju marnotrawstw, redukcję strat, zbędnych kosztów i zapasów poprawiając jakości procesu, zapewniając większe korzyści dla firmy i wartości dla klientów.
Główny cel Lean Management:
- Stworzenie kultury ciągłego doskonalenia, w której wszyscy członkowie organizacji angażują się w systematyczne i stopniowe poprawianie wyników pracy.
- Maksymalizowanie wartości dostarczanej klientowi, a minimalizowanie ponoszonych marnotrawstw.
W jakich branżach Lean (Lean Management/Lean Manufacturing/Lean Thinking) ma zastosowanie?
· Lean Manufacturing – sektor produkcyjny,
· Lean Office – sektory biurowe, · Lean Service – sektory usługowe, · Lean Healthcare – służba zdrowia, · Lean Logistics – logistyka, · Lean Supply Chain – łańcuchy dostaw, |
· Lean Construction – budownictwo,
· Lean IT – sektor informatyczny, · Lean Software Development – produkcja oprogramowania, · Lean Higher Education – sektor szkolnictwa wyższego, · Lean Government – instytucje sektora publicznego. |
Czego powinieneś być świadomy zanim zdecydujesz się na wdrożenie Lean Management:
- Celem każdego menadżera musi być stworzenie prawdziwego modelu biznesowego – „Lean musi stać się twoim sposobem prowadzenia działalności”.
- Lean nie może być jednostkową inicjatywą, ponieważ Lean nie jest programem, który z definicji ma początek i koniec. Lean jest ciągłym procesem usprawniającym funkcjonowanie przedsiębiorstwa.
- Szczupłe zasady należy wprowadzić do każdej dziedziny biznesu oraz do każdego etapu wszystkich procesów biznesowych (od wysłuchania klienta, przez zrozumienie jego potrzeb, po dostarczenie produktów i usług).
- Ambitny cel i świadomość długiego okresu wdrażania procesów usprawniających nie powinien odwieść menadżera od wkroczenia na ścieżkę Lean ani zniechęcić do kontynuacji wędrówki.
- Faktycznym celem jest stopniowe, ciągłe doskonalenie.
Czy doskonalenie kiedyś się kończy?
Rozpoczynając wdrażanie Lean Management „wchodzisz w to” na wiele lat. Efekty wdrażania Lean niestety nie przychodzą z dnia na dzień, często nawet nie w ciągu kilku najbliższych lat. Przeciętne przechodzenie na zasady Lean zabiera od 5 do 10 lat. Po takim czasie system staje się stabilny i zrównoważony, a mentalność pracowników się zmienia.
Co może być największym problemem, który przeszkodzi w rozpoczęciu wdrożenie Lean Management w przedsiębiorstwie?
- Zastosowanie planu wdrożenia Lean i rozwiązań z innej firmy, a nie opracowanie własnego planu wdrożenia z zidentyfikowaniem zbioru jasnych celów oraz zidentyfikowaniem powiązanych procesów którymi należy się zająć.
- Niedopasowanie szczupłego zarządzania do strategii organizacyjnej i celów biznesowych.
- Brak zmiany dotychczasowego sposobu wykonywania pracy oraz przepływu, a w związku z tym nie rozumienie jak przedsiębiorstwo może osiągnąć przełomowe rezultaty.
- Nie odpowiednie decyzje kierownictwa odnośnie wyboru procesów biznesowych, które faktycznie wymagają przeprojektowania, aby firma osiągnęła cele Lean.
- Skupienie się jedynie na narzędziach co spowoduje wprowadzenie wyizolowanych zmian w działach lub komórkach funkcyjnych bez przeprowadzenia zasadniczej transformacji wykonania i przepływu pracy.
Jak przełamać największe problemy przeszkadzające we wdrożeniu?
Aby w pełni osiągnąć korzyści płynące ze szczupłego zarządzania, należy zastosować narzędzia Lean, biorąc pod uwagę cały kontekst przeprojektowania procesów biznesowych.
Pozytywne strony stosowania Lean Management w przedsiębiorstwie:
- Lean stworzy możliwość wpływu na sposób, w jaki praca jest wykonywana
- Lean stworzy zespoły i pozwoli lepiej poznać współpracowników
- Lean wyeliminuje problemy, podwyższy bezpieczeństwo i zmniejszy stres w pracy
- Lean sprawi, że przedsiębiorstwo będzie miało większą wydajność i różnorodność produktów/usług
- Lean doprowadzi do produkcji mniejszej ilości braków, mniejszej ilości awarii parku maszynowego oraz dostarczania zamówień na czas
- Lean Management jest najlepszym przedstawicielem handlowym
Artur Zawadzki
Absolwent Zarządzania i Inżynierii Produkcji na Politechnice Warszawskiej. Posiada bogate doświadczenie w zakresie organizacji i optymalizacji procesów produkcyjnych. Na co dzień pełni również stanowisko trenera wewnętrznego Lean Manufacturing w jednym z czołowych przedsiębiorstw zajmujących się produkcją maszyn rolniczych i komunalnych. W przedsiębiorstwie odpowiedzialny jest za nadzorowanie optymalizacji procesu produkcyjnego oraz wdrażanie i utrzymywanie koncepcji szczupłego zarządzania produkcją – Lean Manufacturing.
Kontakt: artur.zawadzki1@o2.pl