Polscy przedsiębiorcy mówią o…

Polscy przedsiębiorcy mówią o…

Konferencja Polscy przedsiębiorcy mówią o...

We wtorek dnia 20 lutego 2018 roku w Warszawie odbyła się konferencja z cyklu „Polscy przedsiębiorcy mówią o…” organizowana przez Polskie Towarzystwo Gospodarcze. Podczas tego wydarzenia przedsiębiorcy oraz przedstawiciele administracji publicznej rozmawiali o tym, gdzie znaleźć kapitał na prowadzenie własnej działalności, o największych wyzwaniach związanych z budową polskiej dyplomacji gospodarczej, o tym co przyniesie JPK, STIR i split payment oraz o planach Ministerstwa Finansów na bieżący rok.

Wśród prelegentów byli: Paweł Gruza – Wiceminister Finansów, Tomasz Pisula – Prezes Zarządu Polskiej Agencji Inwestycji i Handlu, Andrzej Kensbok – Wiceprezes Zarządu Agencji Rozwoju Przemysłu, Tomasz Janik – Prezes Polskiego Towarzystwa Gospodarczego, Wiceprezes Decco S.A., Sławomir Łuczak – SK&S Legal Sołtysińki, Kawecki, Szlęzak, Aleksander Mokrzycki – Członek Zarządu PFR Ventures, Dariusz Sapiński – Prezes Spółdzielni Mleczarskiej Mlekovita, Ilona Wołyniec – Dyrektor Pionu Relacji z Klientami Strategicznymi i Finansowania Projektów PKO BP, Wojciech Strzałkowski – Przewodniczący Rady Nadzorczej Zakładu Przemysłu Sklejek Biaform S.A. oraz Artur Break – Ingenuity International Institute of Technology Sp. z o.o.

„Zawsze kieruję się tym, żeby być rozważnym, a nie odważnym. Każde ryzyko musi być dostosowane do możliwości, żeby porażka nie zdezorganizowała firmy. Polska powinna zwiększać eksport, by więcej pieniędzy wpływało do kraju” – mówił Dariusz Sapiński.

 „My z jednej strony mamy szansę wziąć udział w globalnej konkurencji, ale bardzo często jest tak, że ścigamy się z gigantami międzynarodowymi. Dlatego my jako Polska Agencja Inwestycji i Handlu musimy wyszukać takie okazje, takie zakątki świata, które dotychczas z jakichś przyczyn były pomijane przez naszą konkurencję” – opowiadał Tomasz Pisula, Prezes Zarządu PAIH. Mówił w szczególności o Afryce Wschodniej, gdzie następuje teraz eksplozja demograficzna i zapotrzebowanie na jedzenie jest ogromne. „To może być szansa dla polskich przedsiębiorstw” – mówił Pisula.

Działania Ministerstwa Finansów przybliżył uczestnikom konferencji Minister Paweł Gruza:

„Przygotowujemy się do gruntownych reform. Nowe przepisy będą nowoczesne, ponieważ będą maksymalnie proinwestycyjne. Przedsiębiorca, który podejmuje ryzyko inwestycyjne będzie miał odpowiednie uhonorowanie tego ryzyka i wysiłku w swoim rachunku podatkowym. Będzie uhonorowany przedsiębiorca podejmujący ryzyko również innowacyjne. Obecnie mamy już przykłady w postaci ulgi na badanie i rozwój. Jest to duża praca przed nami do wykonania – jednak na początku chcieliśmy odzyskać sterowność systemu podatkowego.”

Minister mówił o wsparciu dla uczciwych polskich przedsiębiorców.

„Jestem przekonany, że oczyszczenie środowiska gospodarczego z tych pseudoprzedsiębiorców doprowadzi do rozkwitu uczciwych przedsiębiorców. Zakończyliśmy pierwszy etap uszczelniania systemu podatkowego, teraz nasza atencja i wysiłki będą kierowane właśnie w celu racjonalizacji systemu, oczyszczenia przepisów, regulacji z takich rozwiązań, które niczemu i nikomu nie służą”.

„Polscy przedsiębiorcy mówią o…” to spotkania, podczas których rozmawiamy na tematy ważne dla przedsiębiorców. Zadajemy pytania właścicielom firm, przedstawicielom administracji publicznej i ekspertom. Dyskutujemy o zmianach jakie nas czekają, aby dobrze się do nich przygotować. Zastanawiamy się jak zmieniać siebie i otoczenie, aby szybciej się rozwijać. Wymieniamy się doświadczeniem i poznajemy nowe narzędzia, które pomogą nam we wzroście.

Partner Główny konferencji: PKO Bank Polski
Partner Główny PTG

Partner konferencji: Agencja Rozwoju Przemysłu S.A.
Agencja Rozwoju Przemysłu Partner Konferencji PTG