Przekazanie władzy i kontroli nad przedsiębiorstwem młodszemu pokoleniu, tak aby firma rodzinna miała szanse pozostać na stałe w rękach rodziny i zyskała możliwości rozwoju, wymaga właściwego przygotowania. Proces ten powinien trwać kilka lat i niewątpliwie wymaga odpowiedniej strategii na wielu płaszczyznach, m. in. prawnej, podatkowej czy finansowej.
Dla świadomego przedsiębiorcy wydaje się oczywiste, że proces ten pomimo swojej złożoności można przeprowadzić harmonijnie, korzystając z pomocy oraz doświadczenia właściwych doradców, w wyniku czego sprowadza się do technicznych i prawnych rozstrzygnięć.
Największym wyzwaniem dla rodzinnych firm nie jest zatem sposób przekazania przedsiębiorstwa, gdyż w tym obszarze można zawsze wypracować strategie i plan, ale komu je przekazać. Tutaj pojawia się sedno sprawy – świadomość wychowania następcy, chcącego oraz potrafiącego sprostać odpowiedzialności. Tu decydują nie tylko środki finansowe, ale i ludzkie.
Tego jednak obszaru, jakim jest właściwe wychowanie, nie da się nadrobić nawet w ciągu kilku lat i zadania tego nie wykonają zewnętrzni eksperci. Dlatego kluczowe dla lidera firmy jest być przede wszystkim prawdziwą matką czy ojcem, profesjonalnie zarządzającym swoim pierwszym i najważniejszym biznesem, którym zawsze powinna być rodzina.
Tomasz Janik, Prezes Zarządu Polskiego Towarzystwa Gospodarczego
Zachęcamy do przeczytania „Praktycznego przewodnika po sukcesji firm rodzinnych” wydanego przez Polskie Towarzystwo Gospodarcze.
Partnerem Handbooka jest PKO Bank Polski.
Przewodnik do pobrania w wersji elektronicznej znajduje się na stronie: https://iptg.pl/handbook-2/