Spotkanie nt. kryzysu gospodarczego w branży turystycznej wywołanego koronawirusem

Spotkanie nt. kryzysu gospodarczego w branży turystycznej wywołanego koronawirusem

Zebranie konkretnych wniosków dot. podjęcia działań, aby pomóc przetrwać kryzys gospodarczy wywołany koronawirusem – to był główny cel spotkania w Ministerstwie Rozwoju z udziałem pani minister Jadwigi Emilewicz z przedstawicielami branży turystycznej i organizacjami przedsiębiorców, które odbyło się w poniedziałek 9 marca. PTG reprezentowali Jan Popończyk i Katarzyna Kieler.

Branżę, którą jako pierwszą w gospodarce, dotknęły skutki pojawienia się nowego wirusa wywołującego chorobę COVID-19 jest turystyka. Szczególnie odczuł je już sektor transportu autokarowego i branża eventowa.

– Bieżąca sytuacja dotyka wszystkich segmentów turystyki, a także całego rynku okołoturystycznego. Firmy turystyczne stały się z dnia na dzień niewiarygodne dla banków, dostawców, właścicieli lokali i innych, tylko dlatego, że istnieje podejrzenie, iż utraciły płynność finansową – czytamy w piśmie Prezesa Polskiej Izby Turystyki.

Podczas spotkania padły następujące propozycje wsparcia: przedsiębiorca będzie mógł odroczyć płatności PIT, CIT i VAT, a także składek na dowolnie wybrany przez siebie okres, możliwość odroczenia składek na ZUS, tanie pożyczki i gwarancje z Banku Gospodarstwa Krajowego, czy ochrona miejsc pracy dla firm zmuszonych do przestojów.

Powstał też sztab kryzysowy dla branży turystycznej przy Ministerstwie Rozwoju, którego członkiem w imieniu PTG został Pan Jan Popończyk.