Prezydent wspiera polskie firmy w świecie

Prezydent wspiera polskie firmy w świecie

Każdego dnia do naszych rąk trafia wiele produktów i wyrobów. Nie wszyscy zastanawiają się nad ich pochodzeniem. Faktem jest jednak, że zagraniczny rynek rozszerzył się w ostatnich latach o produkty krajów Europejskich takich jak Niemcy, Francja czy Polska. Nasze firmy rozwijają się i stają się widoczne na arenie międzynarodowej.

20 kwietnia odbyło się spotkanie prezydenta Andrzeja Dudy z polskimi przedsiębiorcami, którzy zajmują się eksportem oraz inwestycjami zagranicznymi. Prezydent zaznaczył w ten sposób, że wspieranie polskich firm działających w świecie jest jednym z priorytetów jego prezydentury.

„Chcę wspierać Wasze interesy, chcę bronić Waszych interesów, bo dla mnie są to interesy Rzeczypospolitej. Wierzę, że prezydent może się przyczynić do sukcesu gospodarczego Polski” – podkreślał Andrzej Duda na spotkaniu.

„Współpraca z prezydentem i obecność wraz z nim – czy to na międzynarodowych spotkaniach w kraju, czy w trakcie wizyt prezydenckich poza granicami kraju – w oczywisty sposób nobilituje w oczach naszych zagranicznych partnerów każdego obecnego przedsiębiorcę” – podkreślił Prezydent.

„Nie ukrywam, że Państwa wyniki ‒ bo to jest Państwa zasługa – za zeszły rok, będące wynikami w istocie polskiej gospodarki, napawają mnie wielką radością. Bo w 2016 roku wzrósł zarówno polski eksport, jak i polski import. Przy czym przede wszystkim eksport wzrósł w stopniu bardziej znaczącym ‒ osiągnął 183,6 mld euro, przy imporcie w wysokości 178,9 mld.” – Andrzej Duda zaznaczył, że nastąpił rozwój polskiej gospodarki zarówno w kraju, jak i za granicą.

Prezydent podkreślił, że rynek Unii Europejskiej jest ważny i bezpieczny, ale istnieją również inne miejsca gdzie polskie przedsiębiorstwa mogą się przebić i zaistnieć: „I wreszcie, proszę Państwa, otwieranie rynków poprzez właśnie pomoc w trudnych sytuacjach, czyli poprzez to – jak powiedziałem – otwieranie drzwi, przecieranie ewentualnych blokad czy przecieranie nowych szlaków. Poprzez zawieranie umów międzynarodowych, kontraktów, tego wszystkiego, w czym wsparcie prezydenckie może być pomocne. I tutaj rzecz niezwykle istotna: dzisiaj, proszę Państwa, mamy tak, że 80 proc. polskiego eksportu to są rynki Unii Europejskiej. To dobrze, bo rynek Unii Europejskiej jako taki szeroki jest rynkiem bezpiecznym. Ale są inne wielkie rynki, jak choćby te, o których dzisiaj tutaj mówiono: rynek afrykański czy rynek Ameryki Południowej, czy rynek Stanów Zjednoczonych – bardzo trudny, ale gigantyczny – czy wreszcie rynki azjatyckie, na których – jestem przekonany, nie mam co do tego żadnych wątpliwości – można w przyszłości osiągać gigantyczne zyski, a są to dzisiaj rynki wschodzące.”

W spotkaniu z Andrzejem Dudą wzięli również udział przedstawiciele Polskiego Towarzystwa Gospodarczego, m.in. Pan Jerzy Kurzak – Prezes Zarządu ZRE Katowice. Firma ta jest jednym z liderów w zakresie montażu, modernizacji oraz remontów urządzeń energetycznych i przemysłowych. Działalność założona w 1995 roku, dzięki ciężkiej pracy i wykwalifikowanej grupie pracowników, rozwinęła się na skalę światowo. Swoje przedstawicielstwa posiada w Wielkiej Brytanii, Bośni i Hercegowinie, Francji, koordynujące projekty spółki w UE i na Bałkanach. Wykonuje zadania dla Klientów na terenie całej Europy: Wielkiej Brytanii, Francji, Niemczech, Norwegii, Szwajcarii, Austrii, Szwecji, Włoszech, Bośni i Hercegowinie oraz Serbii.

Otwarcie rynku zagranicznego na polskie przedsiębiorstwa stało się kluczem do rozwoju gospodarki naszego kraju oraz poszczególnych firm i spółek, które mogą pochwalić się dobrej jakości produktami i usługami.

„Jestem dumny z Państwa produktów, z dumą te produkty prezentuję wszędzie tam, gdzie jest to możliwe, bo są to produkty dobre, mające często za sobą bardzo długą tradycję, jeżeli chodzi o firmy. To produkty, które są niezawodne i które z absolutnie podniesioną głową można promować jako produkty polskie, promując także i Państwa firmy i rozwijając te firmy. Liczę na to, że Państwo będą tę ekspansję realizowali także przy moim wsparciu jako Prezydenta Rzeczypospolitej.”

Relacja z całego spotkania dostępna pod linkiem:
http://www.tvpparlament.pl/retransmisje-vod/inne/spotkanie-prezydenta-andrzeja-dudy-z-przedsiebiorcami/30024051