Jak zwiększyć swoją konkurencyjność w zmieniającym się świecie?

Jak zwiększyć swoją konkurencyjność w zmieniającym się świecie?

Otoczenie to czynnik mający ogromny wpływ na prowadzenie własnej działalności gospodarczej. Dziś jego najważniejszą cechą jest nieprzewidywalność, na co składają się m.in. różnice kulturowe, zmiany technologiczne, społeczne, szybkość działań. Co zrobić, aby zwiększyć swoją konkurencyjność i stać się mocnym w ciągle zmieniającym się otoczeniu?

Przede wszystkim należy zacząć od siebie samego.

My jako Polacy popełniamy nadal różne błędy kulturowe, jednak mamy również wiele pozytywnych cech, które powinniśmy dalej rozwijać.

Musimy całkowicie wyjść z kompleksów postkolonialnych – Polacy mogą rozwijać biznes już na całym świecie. Aby do tego dojść, szefowie muszą nabrać zdolności do szybkiego reagowania i podejmowania decyzji – to zdecydowanie podniesie konkurencyjność firmy na rynku.

Należy pamiętać także o dobrej komunikacji, co jest  ogromnym wyzwaniem. Przedsiębiorstwa powinny posiadać sprawdzone informacje, mieć dostęp do kluczowych informacji. To wymaga m.in. tworzenia agencji gromadzących rzetelne dane gospodarcze i społeczne. Nie można polegać tylko na zewnętrznych konsultantach i raportach np. podczas misji gospodarczych i prowadzenia eksportu.

Aby być lepszym, trzeba czasem zmienić nawyki – analizować potrzeby klientów, słuchać, postawić się w sytuacji drugiej osoby, szanować jej czas. Chcesz być szanowany? Szanuj innych. Na rynku także winien funkcjonować kodeks przedsiębiorcy, a najważniejszym jego przesłaniem powinno być zaufanie. Dzięki temu będziemy budować w swoim otoczeniu relacje win-win.

Nazwa Polskie Towarzystwo Gospodarcze nie pochodzi od słowa „gospodarka”, lecz „gospodarność”. A to oznacza dbanie o rzetelność i sumienność w pracy i przedsięwzięciach.

Jerzy Mańkowski – Wiceprezes Zarządu Polskiego Towarzystwa Gospodarczego


Więcej na temat konkurencyjności na rynku dowiedzą się Państwo podczas warsztatów „Dzień dobry Biznes” organizowanych przez PKO Bank Polski. Polskie Towarzystwo Gospodarcze jest partnerem merytorycznym tego projektu. Na pytanie „Jak zwiększyć swoją konkurencyjność w zmieniającym się otoczeniu?” odpowie Jerzy Mańkowski, Wiceprezes Zarządu PTG.

Zapraszamy! Harmonogram szkoleń oraz zapisy dostępne na stronie: www.dziendobrybiznes.pl