K-dron Janusza Kapusty Honorowego Członka PTG na Targach w Hanowerze 2017

K-dron Janusza Kapusty Honorowego Członka PTG na Targach w Hanowerze 2017

Hannover Messe to międzynarodowe targi przemysłowe, zapoczątkowane w 1947 roku. Od tego czasu, co roku, zrzeszają one przedstawicieli wszelkich branż przemysłowych z różnych krajów. Jest to niezwykła okazja na pochwalenie się dorobkiem technologicznym państwa oraz na ukazanie swoich najnowszych patentów. Targi te mają służyć nawiązywaniu współpracy międzynarodowej i rozwojowi lokalnego przemysłu. Od 1986 roku na Targach Hanowerskich odbywają się również największe na świecie targi informatyczne oprogramowania, sprzętu komputerowego i nowych technologii – CeBIT.

W 2017 roku Polska została krajem partnerskim tego wydarzenia. Po raz pierwszy na targach pojawiło się polskie stanowisko, które oficjalnie zostało otwarte przez Premier Beatę Szydło i Kanclerz Niemiec Angelę Merkel.

„Cieszymy się, że nasz sąsiad Polska będzie krajem partnerskim Targów Hanowerskich 2017” – podkreślał Köckler, członek zarządu targów – „Polski przemysł zachwyca innowacjami i rozwojem w wielu branżach. To ciekawe dla firm i inwestorów z całego świata. Dlatego Targi Hanowerskie są odpowiednim miejscem, aby dokładnie zaprezentować siłę polskiej gospodarki oraz zacieśnić stosunki ekonomiczne, w szczególności między Niemcami a Polską.”

„Cieszę się, że będziemy mogli tutaj zaprezentować państwu naszą nowoczesną technologię – to, co w Polsce w tej chwili jest bardzo mocno realizowane poprzez program rządowy, który chcemy rozwijać – mówiła premier Szydło. Podkreśliła również, że pragnie, „ażeby status Polski jako kraju rozwijającego, nowoczesnego był coraz wyższy”.

Podczas inauguracji polskiego stanowiska Premier Beata Szydło i Kanclerz Angela Merkel otrzymały w prezencie broszki w kształcie k-dronu, który stał się symbolem Polski na Targach Hanowerskich.

Jego wynalazcą jest Pan Janusz Kapusta, Honorowy Członek PTG. K-dron to jedenastościenna bryła geometryczna stosowana w architekturze. Litera K jest jedenastą literą łacińskiego alfabetu, a słowo dron oznacza w języku greckim ścianę – stąd pochodzi nazwa tej bryły. Podczas przygotowań do swojej wystawy w Nowym Jorku, Janusz Kapusta wydrukował ulotki promujące to wydarzenie, na których znajdowały się dwa kwadraty, wpisane jeden w drugi. Na podstawie tego rysunku Janusz Kapusta wpadł na formę przestrzenną, którą znamy teraz pod nazwą k-dronu. Odkryto już ponad 100 zastosowań tej bryły, m.in. w architekturze, budownictwie, branży jubilerskiej oraz zabawkowej,
a nawet samochodowej do produkcji kołpaków kół.

Janusz Kapusta jest polskim rysownikiem, malarzem i scenografem. Studiował na Akademii Sztuk Pięknych w Poznaniu, a następnie na Wydziale Architektury Politechniki Warszawskiej oraz w Akademii Teologii Katolickiej w Warszawie na kierunku filozofii. Od 1981 mieszka w Nowym Jorku. Od tego czasu jego prace ukazują się m. in. w „The New York Times”, „The Wall Street Journal”, „The Washington Post”, „Graphis”, „Print”, „Nature” i „Rzeczpospolita”. Prace można także oglądać w zbiorach wielu muzeów i galerii na świecie m. in. Museum of Modern Art w Nowym Jorku, Museum of Modern Art w San Francisco, IBM Collection, Muzeum Sztuki w Łodzi.  W grudniu 2014 roku Janusz Kapusta razem z Wojtkiem Gorczyńskim i Andrzejem Pawlikiem wygrał międzynarodowy konkurs w Ottawie, Kanada, na pomnik poświęcony ofiarom komunizmu. W 2016 roku Kapituła i Rektor Politechniki Warszawskiej przyznała mu medal za wybitne osiągnięcia, a Kapituła “Wydawnictwa-Przegląd Koniński” – nagrodę „Benedykta”. W grudniu 2016 roku Ministerstwo Rozwoju wybrało K-dron jako logo Polski innowacyjnej.